پیوندها
نظر سنجي

از نگاه دیگران

تاریخ و ساعت ارسال :01 دی 1394 | 21:20

چرا آیت الله محمدی عراقی برای من قابل احترام است؟


برای من بعنوان یک استاد دانشگاه و روزنامه نگار، آیت الله محمدی عراقی از جهات گوناگون قابل احترام و مقبول است .

1-یکی از پیشروان مبارزات مردم ایران و نهضت اسلامی بودند. ایشان سالها از عمر خود را در زندان رژیم ستمشاهی برای اسلام و آزادی و استقلال ملت ایران سپری کردند.

2- فرزند شهید روحانی بودن ایشان. ابوی بزرگوار و شهید ایشان از نوادر معنویت و اخلاق در غرب کشور بوده است. این نکته در مورد ایشان را در جریان مشارکتم در تدوین زندگی نامه آن شهید، دریافتم.

3- عدم ابتلای آیت الله محمدی عراقی به فساد ناشی از قدرت. می دانیم که سالهاست با تأکیدات مقام معظم رهبری مسأله مبارزه با فساد جدی شده است و بیانات معظم له نشان می دهد که این فساد دامن افراد در قدرت را می توانسته بگیرد. بنده شهادت می دهم و البته به این شهادت نیاز ندارند بلکه حسن سابقه انقلابی و خدمت ایشان گواه آن است که در هر سمت مهمی که داشتند صادقانه به انقلاب و جامعه خدمت کردند و هیچگاه برای خود و اطرافیان خود بهره ای قدرتی که در اختیار داشتند نبردند.

4- برخورداری از تجربه مدیریتی ارشد نظام در سطح ملی و بین المللی. ایشان نمایندگی ولی فقیه را در سپاه برعهده داشتند. نزدیک به یک دهه ریاست سازمان تبلیغات اسلامی را برعهده داشتند. سالها رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را داشتند و اکنون نیز سالهاست با حکم مقام معظم رهبری بعنوان شخصیت حقیقی عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورایعالی انقلاب فرهنگی دارند.

5- چهره کاملا فرهنگی و مدیر ارشد فرهنگی. بدلیل اینکه انقلاب ما در واقع انقلابی فرهنگی است و نیاز امروزه ما به حوزه فرهنگ، تجربیات و نظرات ایشان در این حوزه کاملا مورد نیاز است.

6- برخورداری از خدمت مؤثر در دوران دفاع مقدس بعنوان اصلی ترین خدمت در دهه شصت. ایشان سالها پست نمایندگی ولی فقیه و قائم مقامی نماینده ولی فقیه را در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برعهده داشتند.

7- سابقه ارزنده رییس دیپلماسی فرهنگی ایران. تعبیر من برای ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که آیت الله محمدی عراقی سالها این سمت را برعهده داشت، "رییس دیپلماسی فرهنگی" است. در دوره ریاست ایشان بر این سازمان یکی از اقدامات ارزنده برگزاری کنفرانسی بین المللی در شهر اصفهان با مضمون "گفتگوی ادیان و ائتلاف برای صلح" بود که مسئولیت کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی آن برعهده من بود. اکنون جهان اسلام و کشور ما با افراطی گری برخی از مسلمان نماها مثل داعش، در کنار دیپلماسی رسمی بشدت نیازمند دیپلماسی فرهنگی است.

8- متانت ذاتی و معتدل بودن آیت الله محمدی عراقی. برخی مفاهیم و واژه ها در سیر زمان دچار شدت و ضعف معنایی می‏شوند؛ به این معنا که در بعضی مواقع اهمیت می یابد. مثل مفهوم «معتدل بودن» که در زمانه کنونی بیشتر مطرح می‏شود، درحالی که من به یاد دارم و شاهد بودم که 10 سال پیش در دوره ریاست آیت الله محمدی عراقی بر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ایشان چگونه مدیران و کارشناسان از طیف های مختلف را صرفاً بر مبنای شایستگی ایشان برای خدمت به دیپلماسی فرهنگی، بکار می گرفت.

و سخن آخر اینکه من به آیت الله محمدی عراقی نه فقط به دلایل فوق که کامل آن بسیار بیش از این است و من برای پرهیز از اطاله کلام از کامل آن پرهیز کردم ، احترام می گذارم بلکه به این خاطر که جامعه ما برای مناصب گوناگون به امثال ایشان نیاز دارد.

 

*دکتر حبیب الله معظمی  کلید واژه ها :

آیت‌الله خامنه‌ای انتخابات mohammadi araghi قانون مقام معظم رهبری

پرسش و پاسخ مستقیم
با آیت الله