پیوندها
نظر سنجي

خبر و تحلیل روز

تاریخ و ساعت ارسال :21 آذر 1394 | 13:01

احتمال حمایت اصلاح طلبان استان از کاندیداتوری محمدی عراقی در انتخابات مجلس خبرگان


تجمیع انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با چهارمین دوره مجلس خبرگان باعث شده در استانهای دور از پایتخت مثل کرمانشاه معمولا حساسیت انتخابات خبرگان کمتر از حساسیت انتخابات مجلس شورای اسلامی باشد زیرا در انتخابات مجلس شورای اسلامی رقابتهای بیشتر ایلی و طایفه ای به خود گرفته و کاندیداهای متعددی در حدود 150 کاندیدا در سراسر استان به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت و یکنوع رقابت نیز بین مردمان شهرستانهای مختلف استان بوجود می آید در حالیکه در انتخابات مجلس خبرگان اولا تعداد کاندیداها محدود است و تعداد آنها به اندازه انگشتان یک دست نمی رسد و در ثانی بعلت استانی بودن انتخابات مجلس خبرگان رقابتهای ایلی و طایفه ای معمولا کمرنگتر از انتخابات مجلس می باشد.
اکنون آنچه که در استان کرمانشاه مشهود بوده این است که کاندیداتوری آقایان آیات حسن ممدوحی . مستشاری . امان الله نریمانی . محمود محمدی عراقی و  علی آل آقا تقریبا محرز شده و مدتهاست که فعالیت های تبلیغاتی آنان بصورت غیررسمی آغاز شده است هرچند خبر می رسد که حجت الاسلام محمدی پور امام جمعه اسلام آبادغرب نیز اخیرا در امتحانات حوزوی مربوط به مجلس خبرگان ( برای احراز اجتهاد آنها) شرکت کرده و توانسته نمره قبولی را نیز کسب نماید از طرف دیگر از آقایان آیت الله حاج شیخ ذکرالله احمدی و حجت الاسلام محمد اشرفی اصفهانی نیز بعنوان دو کاندیدای بالقوه این انتخابات نام برده می شود.
به نظر می رسد جریان اصولگرای کرمانشاه مشکل زیادی برای تعیین کاندیداهای خود در انتخابات خبرگان ندارد و اخبار رسیده از محافل آنان حاکیست که اصولگرایان آیت الله ممدوحی و حجت الاسلام مستشاری را بعنوان دو کاندیدای خود برگزیده اند و البته عده ای دیگر از اصولگراها معتقدند حتما باید بجای مستشاری از محمدی عراقی حمایت شود .
 
ولیکن وضعیت جریان اصلاح طلب کرمانشاه  بعد از ارتحال حضرت آیت الله زرندی برای معرفی کاندیدا مقداری سخت تر شده و آنان هنوز تصمیم قطعی در این مورد نگرفته اند زیرا معلوم نیست که کاندیداهای مورد حمایت آنها از فیلتر شورای نگهبان رد شوند لذا طی هفته های گذشته تمایلاتی در جریان اصلاح طلب بخصوص اصلاح طلبان شرق استان برای حمایت از محمود محمدی عراقی که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز می باشد بروز کرده است . محمود محمدی عراقی نوه  مرحوم آقابزرگ اولین امام جمعه کنگاور و فرزند شهید حجت الاسلام حاج آقا بهاء الدین عراقی می باشد و اصالتا اهل کنگاور می باشند . نکته ای که برخی دیگر از اصلاح طلبان را برای حمایت جدی از محمدی عراقی به تردید انداخته نسبت سببی وی با پدر معنوی جبهه پایداری آیت الله محمدتقی مصباح یزدی می باشد زیرا محمدی عراقی داماد آیت الله مصباح  بوده و گفته می شود که قرابت فکری خوبی نیز با پدرخانم خود دارد . از طرفی سخنرانی چندی پیش محمدی عراقی در شهرستان گیلانغرب و حمله وی به اصلاح طلبان در حوادث سال 88 نیز مزید بر علت شده که تمایل زیادی برای حمایت از وی در بین جریان اصلاح طلب بوجود نیاید . موضوع بعدی این است که اصلاح طلبان به احتمال قوی راهی جز حمایت از آیت الله شیخ امان الله نریمانی نداشته باشند . نریمانی یک روحانی معتدل اهل اسلام آبادغرب بوده که در دوره چهارم انتخابات مجلس شورای اسلامی نمایندگی مردم اسلام آبادغرب را برعهده داشت و در دوره سوم انتخابات مجلس خبرگان نیز توانست بعنوان یک رقیب جدی در کنار آیت الله ممدوحی و مرحوم آیت الله زرندی (ره) مطرح شود و اکنون نیز توانسته است بخوبی حمایت مردم شهرستانهای غربی استان را به سمت خود جلب نماید.
منبع خبر: 
http://tuseah.com


کلید واژه ها :

استان کرمانشاه mohammadi araghi کرمانشاه محمود محمدی عراقی محمدی عراقی

پرسش و پاسخ مستقیم
با آیت الله